صدای نوفرست

به پایگاه اطلاع رسانی روستای نوفرست خوش آمدید

صدای نوفرست

به پایگاه اطلاع رسانی روستای نوفرست خوش آمدید

صدای نوفرست

وبلاگ صدای نوفرست با انتشار اخبار نوفرستی های اقصی نقاط کشور هدف اطلاع رسانی را در حوزه های فرهنگی، ورزشی و ... دارد.

طبقه بندی موضوعی
بایگانی

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۲ ثبت شده است

تاسوعای حسینی در نوفرست چه گذشت؟

مراسم تاسوعای حسینی در نوفرست با جمع کثیری از عزاداران و محبان اهل بیت (ع) و ابا عبدالله الحسین (ع) در روستای نوفرست برگزار شد.

مراسم عزاداری سالانه در روز 9 محرم (تاسوعای حسینی) به شکلی خاص در روستای نوفرست برگزار می شود.

مردم پس از خواندن نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد جامع نوفرست و پس از شنیدن سخنرانی و برگزاری مداحی, در میدان روستا جمع میشوند و حلقه ای را درست میکنند و به سینه زنی مشغول میشوند که این مراسم به حسن- حسین معروف است. 

گزیده ای از فیلم و عکسهای این مراسم بعدا برای شما آورده خواهد شد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۲ ، ۱۰:۰۰
مهدی نوفرستی

باز این چه شورش است که در خلق عالم است

باز این چه نوحه و چه عــزا و چه ماتــــــــم است


با فرا رسیدن ماه محرم همه جا سیاه پوش شده است, کوچه و خیابان و بازار و در و دیوار و .....

در این ایام همه به نوعی خود را در غم امام حسین (ع) شریک می دانند, غم و اندوهی که 1400 سال پیش بر این خاندان وارد شد.

روستای نوفرست هم مانند جای جای این کره خاکی لباس سیاه غم به تن کرده تا خود را در وقایع و مصیبتهای وارده بر امام حسین (ع) و اهل بیتش شریک بداند.

به گزارش خبرنگار صدای نوفرست مراسم عزاداری سیّد و سالار شهیدان هر شب در مسجد جامع روستای نوفرست برگزار می شود.

در این مراسم مردم دوستدار اهل بیت (ع) نوفرست از نقاط دور و نزدیک بدانجا می آیند تا عرض ادب خود را باری دیگر به معصومین (ع) برسانند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۲ ، ۰۹:۰۷
مهدی نوفرستی


وی افزود: این آثار معنوی پس از تایید شورای سیاست گذاری ثبت، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

وی با اشاره به آیین معنوی پخت غلور در خراسان جنوبی اظهار داشت: غلور نوعی غذای محلی است که به صورت نذری و در مراسم خاص از جمله عزاداری امام حسین (ع) پخت می شود.

برآبادی بیان کرد: ثبت میراث معنوی در آثار ملی در راستای ترویج فرهنگ عاشورایی و زنده نگهداشتن آیین های سنتی عزاداری صورت می گیرد.

مدیر حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: امسال 10 میراث معنوی دیگر در خصوص عزاداریهای محرم خراسان جنوبی در حال مستند سازی برای تشکیل پرونده و ارسال به شورای سیاست گذاری ثبت می باشد.

وی با اشاره به الحاق طبس به خراسان جنوبی افزود: محرم امسال مراسم عزاداری خاص در این شهرستان از جمله نخل گردانی طبس و تعزیه شاهزاده علی دیهوک، فیلمبرداری و مستند سازی می شود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۲ ، ۰۸:۲۶
مهدی نوفرستی


روز علم بندان مردم را به وسیله ˈچاووشی خوانیˈ یا اعلام از بلندگو و یا شیپور زدن آگاه می کنند و پس از جمع شدن مردم، بزرگان و سادات محل، لباس، دستمالها، پارچه ها و توغ علم را می بندند و در حین این کار اسپند دود می کنند و فردی چاووشی می خواند و دیگران صلوات می فرستند.

پس از علم بستن، علمها را و به قبرستان می برند و دور قبرستان چرخانده و برای اهل قبور فاتحه می خوانند و در برخی روستاها، علمها را به دور روستا می چرخانند.

در گذشته در شهر بیرجند یک روز قبل از محرم، علمها توسط تعدادی از سادات در خانه بسته می شد و به مسجد عاشورا می آوردند و پس از روضه خوانی علمها را پای منبر می بردند که در اصطلاح به آن ˈبه تخت بردن علمˈ گفته می شد.

مراسم علم بندان در شهر بیرجند در شب اول ماه محرم در هیات محبان الزهرا (س) و برخی هیئتهای دیگر با حضور تعدادی از سادات که به سادات علمدار معروف هستند انجام می گیرد.

دراین مراسم ابتدا مجلس روضه خوانی در داخل حسینیه هیات برگزار می شود و بعد از آن تعدادی از سادات به همراه علمها در حالی که چاووشی می خوانند به داخل حسینیه می روند و علم را می بندند و دیگران نوحه خوانی می کنند.

پس از بستن علم یکی از سادات آن را برداشته و دور حسینیه می چرخاند و سپس در اطراف علم سینه می زنند که به آن ˈحسنی، حسینیˈ گفته می شود و در پایان علمها را در جای مخصوص نصب می کنند.

در روستای ˈچنشتˈ بیرجند در هنگام مرگ افراد، علم می بندند و به خانه عزادار می برند و تا علم را بر در خانه نصب نکنند، میت را از خانه بیرون نمی برند و بستن علم در محرم در این روستا توسط دو نفر ˈصاحب علمˈ انجام می شود که به آنها آخوند می گویند.

در روستای ˈخلیلانˈ به علم بندان ˈعقد علمˈ می گویند و برای بستن علم، مردم روستاهای نزدیک خود را به آن روستا می رسانند.

عقد علم در میدان ده و کنار چشمه انجام می شود و در هنگام بستن علم توسط بزرگان روستای خلیلان و روستاهای اطراف، ملای ده متنی را می خواند که عقد علم نام دارد.

وی درحین خواندن، وقتی به عبارتی مانند ˈکلیم الله راˈ، ˈخلیل الله راˈ، و ˈرسول الله راˈ، می رسد مردم همه با هم می گویند: ˈیعنی الله راˈ.

در روستای ˈمهموئیˈ نیز ˈعلمˈ را بزرگ ده که سید هم هست می بندد و اگر فصل سیب تازه یا انار باشد، سیب و یا اناری را به علم می بندد و اگر فصل آنها نباشد پارچه ای را به جای سیب و یا انار در داخل یکی از دستمالهای علم گره می زنند.

روستای ˈدرخشˈ نیز 12 علم به نام دوازده امام دارد که هر یک از علمها یک صاحب و یک ˈعلم چیˈ دارد.

صاحبان علم با خویشان خود علم را می بندد و علم چی به همراه آنها علم را به مسجد می آورد.

پس از جمع شدن علمها نوحه خوانده می شود وقتی نوحه خوان مصرع ˈ یک سو علمها بسته شدˈ را می خواند، علم چی ها همه با هم سنگی به ته علم زده و سنگها را به پای منبر می برند.

مردم علمها را به نشانه یادآوری ورود اهل بیت امام حسین (ع) به کربلا و برپایی علم هایشان در صحرای کربلا می بندند.

علم از دو قسمت پایه و توغ تشکیل شده که پایه های آن از دو تا 20 متر متغیر است و بیشتر آنها دو تا پنج متر است.

علم پوشش پارچه ای دارد که به آن پیراهن علم می گویند و به رنگهای سبز، سیاه، سفید و روشن است.

به بالای علمها توغ وصل است و به زیر توغ دستمالهای زیادی متصل می شود که اکثر آنها توسط مردم تهیه می شوند و توغ علم انواع گوناگونی دارد که مشهورترین آن پنچه، قپه، سرتوغ و نخل است.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۲ ، ۰۸:۱۸
مهدی نوفرستی


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۲ ، ۰۸:۰۶
مهدی نوفرستی

عقاب تهران 3 - 1 نوین نوفرست بیرجند

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آبان ۹۲ ، ۱۸:۱۱
مهدی نوفرستی

چهارمین انتخابات شورای هیئت های مذهبی خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور در 13 منطقه استان برگزار شد.حجت الاسلام «لطفیان»، مدیر کل تبلیغات اسلامی در مراسم برگزاری این انتخابات گفت: هیئت های مذهبی در واقع پایگاه ولایت است و اگر چه جایگاه اجرایی ندارد اما از جایگاه مدنی بسیار پر اهمیتی برخوردار است.«شفیعی»، ناظر سازمان تبلیغات اسلامی مرکز هم با اشاره به فعالیت 80 هزار هیئت مذهبی در کشور افزود: اگر برای هر هیئت، 10 نفر به عنوان دست اندرکار در نظر بگیریم، جمعیت زیادی را خواهیم داشت که یاران فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی هستند.کارشناس امور تشکل های دینی این اداره کل نیز گفت: در این دوره از انتخابات، پس از رای گیری 69 نفر به عنوان اعضای اصلی و 26 نفر به عنوان عضو علی البدل در استان انتخاب می شوند.به گفته وی، در شهرستان بیرجند 15 نفر واجد شرایط کاندیداتوری عضویت در شورای هیئت مذهبی بودند که از این تعداد، پس از رای گیری و شمارش آرا به ترتیب غلامحسین علیزاده، غلامرضا عباسی مقدم، محمدرضا اکبرپور، ابوالفضلنوفرستی، محمدحسن زنگویی، محمدرضا مالکی و محمدرضا حاجی آبادی به عنوان اعضای اصلی و رجبعلی معینی، محمد محمدی و غلامرضا ملک نیا به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.به گزارش روابط عمومی این اداره کل، از هر منطقه یک نفر به عنوان رئیس شورای هیئت مذهبی انتخاب می شود و این افراد شورای هیئت های مذهبی استان را تشکیل خواهند داد.
منبع: روزنامه خراسان جنوبی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۲ ، ۱۶:۲۱
مهدی نوفرستی

http://www.birjandrasa.ir/wp-content/uploads/2013/11/13-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%863.jpg


http://www.birjandrasa.ir/wp-content/uploads/2013/11/13-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%8610.jpg

http://www.birjandrasa.ir/wp-content/uploads/2013/11/13-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%8611.jpg

http://www.birjandrasa.ir/wp-content/uploads/2013/11/13-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86110.jpg

http://www.birjandrasa.ir/wp-content/uploads/2013/11/13-%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D9%86221.jpg

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۲ ، ۱۶:۰۴
مهدی نوفرستی

عقاب تهران-نوین نوفرست بیرجند

(دوشان تپه-تهران)

ساعت 14:45

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۲ ، ۰۷:۳۳
مهدی نوفرستی